Brony talerzowe należą do grupy narzędzi uprawowych, których głównym zadaniem jest spulchnianie oraz rozdrabnianie ziemi, inaczej nazywane bronowaniem. Brony stosuje się zazwyczaj po wykonaniu orki, aby rozdrobić rolę oraz po zasiewie, co ma na celu przykrycie zasianego materiału drobną warstwą gleby.

Jest to także znakomity sposób na poradzenie sobie z niechcianymi na każdym polu uprawnym rozłogami chwastów oraz kłączy, dzięki ich usuwaniu, co idealnie wpływa na rozwój wszystkich zasianych roślin.

Wyróżniamy kilka modeli tych urządzeń m.in. brony talerzowe. W dawniejszych czasach do ich napędzania służyła głównie praca zwierząt pociągowych, takich jak np. konie, jednak obecnie do tego celu wykorzystywane są już powszechnie przystosowane odpowiednio ciągniki.

Brony talerzowe złożone są z kilku wklęsłych tarcz, wyglądem podobnych do zwyczajnych talerzy, które osadzone są na jednej osi i dla pewności wsparte na podwoziu. W swym działaniu bardzo przypominają pracę pługa. Tarcze obracając się, kroją i delikatnie przewracają glebę.

brona-talerzowa