Siewniki zbożowe należą do maszyn rolniczych, które w znaczny sposób przyczyniają się do ułatwienia pracy dzisiejszemu rolnikowi. Służą one przede wszystkim do wysiewu wyznaczonych materiałów, głównie różnych rodzajów zbóż i traw, a także nasion buraków, rzepaku, kukurydzy oraz słonecznika.

Siewniki zbożowe znane są już od dość długiego czasu, a pierwsze takie urządzenie wynalazł Jethro Tull. Natomiast w Polsce stały się one bardzo powszechne w XIX wieku podczas pracy na folwarkach. Jak większość dawnych urządzeń, również siewniki zbożowe były początkowe napędzane siłą zwierząt pociągowych, głównie koni. Dopiero później do tego celu posłużyły specjalne ciągniki.

Podczas tzw. siewu bezpośredniego wykorzystuje się odpowiednie siewniki zbożowe, które wyposażone są w redlice tarczowe. Urządzenia te umożliwiają na w miarę sprawne i dosyć dokładne wysiewanie całego pola w dość krótkim czasie, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania zamierzonych efektów w postaci dobrych zbiorów.

siewnik-zbozowy