Wały rolnicze są to urządzenia powszechnie wykorzystywane w rolnictwie, ze względu na wysoką użyteczność, które umożliwiają przekazywanie napędu z pojazdu mechanicznego na poruszaną tym sposobem maszynę.

maszyna_13705339680680

Wszystkie rodzaje dzisiejszych ciągników rolniczych już od nowości posiadają specjalne wyjście, do którego można przymocować takie wały. Moc z ciągnika do konkretnej maszyny przekazywana jest w kilku etapach.

Wały odbioru mocy w danym ciągniku przekazują tę siłę na wały przegubowo-teleskopowe, zwane inaczej także łączącymi, a następnie na wały przyjęcia mocy znajdujące się bezpośrednio w maszynie.

Stosowane powszechnie wały zapewniają najczęściej prędkość 560 obrotów na minutę, która jest niezależna od szybkości poruszania się ciągnika, a czasem również 1000 obrotów na minutę, co pozwala na szybszą i efektowniejszą pracę.

W niektórych modelach istnieje także możliwość dopasowania liczby obrotów do prędkości jazdy, jednak takie rozwiązanie stosowane jest coraz rzadziej ze względu na mniejszą wydajność pracy takich urządzeń.