Zgrabiarki siana to urządzenia bardzo często wykorzystywane podczas codziennej pracy w większości gospodarstw zajmujących się rolnictwem. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas pracy na dość rozległych terenach, ponieważ ich zastosowanie do wykonywania zadań na polu znacznie skraca czas określonej pracy.

Nie jest również konieczne zatrudnianie kilku pracowników, ponieważ dzięki zastosowaniu najnowszych technologii podczas procesu produkcji, wystarczy tylko jedna osoba, która będzie kierowała ciągnikiem, do którego przymocowana jest zgrabiarka do siana.

Na przestrzeni lat zmienił się również sposób napędu maszyn rolniczych. W dzisiejszych czasach nie wykorzystuje się już do tego celu zwierząt pociągowych, które z całkiem dobrym efektem zastąpione zostały maszynami z własnym napędem, czyli ciągnikami.

Zgrabiarki siana, dzięki odpowiedniej konstrukcji ramy umożliwiają ustawianie wirników tak, aby zgrabiały siano w jeden duży pojedynczy pokos lub w dwa mniejsze i lżejsze pokosy jednocześnie.