ciekawostki

Buraki cukrowe.

Thursday, October 9th, 2014

Buraki cukrowe są obecnie jednymi z najcenniejszych roślin, ponieważ wykorzystywane są na skalę masową nie tylko w przemyśle cukrowniczym, ale również jako bardzo wartościowa pasza dla zwierząt hodowlanych, produkowana z liści, z melasy oraz z wysłodków buraczanych, które uzyskuje się podczas wytwarzania cukru.

Dla ich optymalnego rozwoju niezbędne są następujące czynniki: dobre oświetlenie, wysoka temperatura oraz duża ilość wody, których niedobór prowadzi do zmniejszenia plonu, a także obojętny odczyn gleby. Bardzo ważne jest również, aby nie dopuścić do ich przemarznięcia podczas wschodzenia.

W Polsce buraki cukrowe mogą być uprawiane w całym kraju, za wyjątkiem obszarów podgórskich, gdyż wymagają one dość grubej warstwy próchnicy oraz przepuszczalnego podłoża, które w górach raczej nie występuje.

Przygotowanie gleby pod uprawę.

Tuesday, October 11th, 2011

Prawidłowe przygotowanie gleby pod uprawę powinno być pierwszym krokiem podczas planowania uprawy roślin, ponieważ to właśnie od gleby i jej odpowiedniej pielęgnacji w znacznej mierze zależy jakość uzyskiwanych plonów.

Podstawowym elementem powinna być fachowo wykonana orka, dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn rolniczych, jakimi są m.in. pługi. Spulchnianie gleby, jej wyrównywanie, rozkruszanie i rozdrabnianie na pewno przyczyni się do uzyskania zamierzonych rezultatów.

Odpowiednio dobrane maszyny rolnicze z całą pewnością umożliwią dokładne wykonywanie wszystkich niezbędnych prac, co sprawi, że przygotowanie gleby pod uprawę oraz rozwój roślin będą przebiegać w sposób całkowicie prawidłowy.

Odpowiednie zabiegi wykonywane w celu podniesienia jakości gleby to dobra inwestycja w rozwój własnego gospodarstwa.

Skutki suszy.

Tuesday, December 2nd, 2008

Wszyscy z pewnością wiedzą, jak ważne jest uzyskanie dostatecznej ilości plonów, jednak aby do tego doszło, poza ciężką pracą rolników, wymagane są również odpowiednie warunki atmosferyczne, na co niestety ludzie nie mają bezpośredniego wpływu. W ostatnich latach coraz częściej doświadczamy różnorodnych klęsk, które przyczyniają się to ogromnych strat w całej gospodarce.

Susza, która najczęściej obejmuje większość gruntów rolnych w kraju, dla rolników oznacza najczęściej zniszczenie większości upraw, co oznacza nie tylko wzrost cen, ale również znaczne zmniejszenie uzyskanych plonów, ponieważ przeważająca część roślin bez regularnego dostępu do wody nie możne się po prostu prawidłowo rozwijać i z powierzchni, z której powinno otrzymać się np. daną ilość zboża, uzyskuje się go nawet o kilkanaście procent mniej.