Pierwszy ciągnik.

Friday, July 25th, 2008

Ciągnik rolniczy stał się nieodłącznym elementem każdego dzisiejszego gospodarstwa rolnego. Umożliwia nie tylko transport innych urządzeń, ale przede wszystkim jest głównym źródłem napędu dla maszyn nie posiadających własnego silnika, które wykorzystywane są np. podczas pracy na polu.

Pierwszy ciągnik na świecie powstał w roku 1902 i został on skonstruowany przez pewnego Amerykanina, który nazywał się John Frochlich. Ciągnik ten posiadał napęd spalinowy i z pewnością różnił się nieco od modeli dostępnych obecnie na rynku, jednak stał on się symbolem rozwoju i pozwolił na sprawniejsze wykonywanie prac polowych.

Natomiast po raz pierwszy ciągnik spalinowy w Polsce został wypuszczony na rynek dopiero 20 lat później, czyli w roku 1922 z fabryki “Ursus“, a jego powszechna nazwa to po prostu “ciągówka“.

Ciągniki Rolnicze.

Wednesday, July 23rd, 2008

Ciągniki rolnicze, czyli traktory to maszyny, które pozwalają na łatwe przemieszczenie innych potrzebnych urządzeń, które nie mają swojego silnika, ani żadnego innego napędu, np. przyczepy. W 1922 po raz pierwszy wypuszczono na rynek ciągnik rolniczy z napędem spalinowym. Wydarzenie to zapoczątkowało szybki rozwój tej dziedziny i w obecnych czasach do wybory jest kilkanaście rodzajów poszczególnych modeli.

Ciągniki rolnicze wykorzystywane są przede wszystkim w rolnictwie, szczególnie często podczas pracy na polu, a także w celach transportowych. Traktory różnią się od zwykłych pojazdów mechanicznych szczególnym przystosowaniem do poruszania się po trudnych terenach, łatwością kierowania oraz mniejszym naciskiem na podłoże, co jest bardzo istotne podczas prac typowo rolniczych.

Traktory są urządzeniami, które stały się nieodłącznym elementem każdego rozwijającego się gospodarstwa rolniczego, ponieważ umożliwiają bezproblemowe przemieszczanie urządzeń niezbędnych do prawidłowego wykonywania wszystkich prac.