Brony talerzowe.

Friday, November 7th, 2014

Brony talerzowe należą do grupy narzędzi uprawowych, których głównym zadaniem jest spulchnianie oraz rozdrabnianie ziemi, inaczej nazywane bronowaniem. Brony stosuje się zazwyczaj po wykonaniu orki, aby rozdrobić rolę oraz po zasiewie, co ma na celu przykrycie zasianego materiału drobną warstwą gleby.

Jest to także znakomity sposób na poradzenie sobie z niechcianymi na każdym polu uprawnym rozłogami chwastów oraz kłączy, dzięki ich usuwaniu, co idealnie wpływa na rozwój wszystkich zasianych roślin.

Wyróżniamy kilka modeli tych urządzeń m.in. brony talerzowe. W dawniejszych czasach do ich napędzania służyła głównie praca zwierząt pociągowych, takich jak np. konie, jednak obecnie do tego celu wykorzystywane są już powszechnie przystosowane odpowiednio ciągniki.

Brony talerzowe złożone są z kilku wklęsłych tarcz, wyglądem podobnych do zwyczajnych talerzy, które osadzone są na jednej osi i dla pewności wsparte na podwoziu. W swym działaniu bardzo przypominają pracę pługa. Tarcze obracając się, kroją i delikatnie przewracają glebę.

brona-talerzowa

Agregaty przedsiewne.

Tuesday, October 25th, 2011

Agregaty przedsiewne są to inaczej urządzenia, które powstały dzięki specjalistycznemu połączeniu na stałe kilku różniących się od siebie części w jedną zaplanowaną całość. Proces ten nosi nazwę tzw. agregacji i ma on umożliwić prawidłowe wykonywanie wszystkich koniecznych prac, do których niezbędne jest użycie powstałego urządzenia.

Agregaty przedsiewne są bardzo ważnym elementem odpowiedniego przygotowania gleby pod zasiew, co ma decydujący wpływ na dalszy rozwój roślin i w znacznym stopniu wpływa na jakość uzyskanych plonów. Maszyny te zajmują się głównie wyrównywaniem, kruszeniem oraz spulchnianiem górnej warstwy ziemi uprawnej, zazwyczaj do głębokości ok. 10-12 cm.

Taki sposób uprawy umożliwia optymalne wykorzystywanie zarówno wód gruntowych podsiąkających od spodu, jak i wód powierzchniowych razem z powietrzem wchłanianych z góry. Agregaty przedsiewne to idealny sposób na przygotowanie gleby przed planowanym zasiewem oraz doskonała możliwość zaoszczędzenia czasu, ponieważ wszystko wykonywane jest szybko i sprawnie.

Przygotowanie gleby pod uprawę.

Tuesday, October 11th, 2011

Prawidłowe przygotowanie gleby pod uprawę powinno być pierwszym krokiem podczas planowania uprawy roślin, ponieważ to właśnie od gleby i jej odpowiedniej pielęgnacji w znacznej mierze zależy jakość uzyskiwanych plonów.

Podstawowym elementem powinna być fachowo wykonana orka, dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn rolniczych, jakimi są m.in. pługi. Spulchnianie gleby, jej wyrównywanie, rozkruszanie i rozdrabnianie na pewno przyczyni się do uzyskania zamierzonych rezultatów.

Odpowiednio dobrane maszyny rolnicze z całą pewnością umożliwią dokładne wykonywanie wszystkich niezbędnych prac, co sprawi, że przygotowanie gleby pod uprawę oraz rozwój roślin będą przebiegać w sposób całkowicie prawidłowy.

Odpowiednie zabiegi wykonywane w celu podniesienia jakości gleby to dobra inwestycja w rozwój własnego gospodarstwa.